Hugh Bernard wins award at Shepherd Neame Kent Cricket League dinner
Monday 16th November 2015
Kent bowler Hugh Bernard was named Young Player of the Year at the Shepherd Neame Kent Cricket League dinner at the Mercure Maidstone Hotel on Friday night.
The 19-year-old, who signed his first professional contract in June, took seven wickets in four matches for England Under 19s against Australia this summer.
The Kent Cricket Academy graduate plays his club cricket for Folkestone and became a regular for the Kent second XI this summer.
He took 4-22 in four overs in the Second XI T20 semi-final win against Durham and 2-23 in four overs in the final defeat to Middlesex.
In two 50-over trophy matches, he took five wickets as well as 12 Championship wickets.
Guests included Kent and England spinner Derek Underwood and Kent's Spitfire Player of the Year 2015 Matt Coles.
AWARD WINNERS
1st XI
Premier
Champions – Hartley Country Club
Batting – Tanweer Sikandar (Blackheath) 714 runs
Bowling – Daniel Redwood (Hartley Country Club) 38 wkts
Division 1
Champions – Dartford
Batting – Matthew White (The Mote) 864 runs
Bowling – Tom Richards (Tenterden) 39 wkts
Division 2
Champions – Holmesdale
Batting – Luke Blackaby (Holmesdale) 890 runs
Bowling – Adeel Hussain (Gore Court) 51 wkts
Division 3
Champions – Ashford Town
Batting – Lewis Wright (Old Elthamians) 733 runs
Bowling – Craig Buckham (Ashford Town) 56 wkts
Division 4
Champions – Leeds & Broomfield
Batting – Max Aitken (Leeds & Broomfield) 823
Bowling – Adil Ali (Harvel) 57 wkts
Division 5
Champions – Bexleyheath
Batting – Christian Stent (Bexleyheath) 786 runs
Bowling – Dale Clarkson (Bexleyheath) 41 wkts
2nd XI
Premier
Champions – Bexley
Batting – John Smyth (Dartford) 713 runs
Bowling – Rhys Morgan (Hartley Country Club) 51 wkts
Division 1
Champions – Orpington
Batting – David Foster (Blackheath) 727 runs
Bowling – Kapila Perera (Orpington) 44 wkts
Division 2
Champions – Holmesdale
Batting – Paul Geary (Gore Court) 660 runs
Bowling – Ben Butcher (Blackheath IV) 47 wkts
Division 3
Champions – Nonington
Batting – Terry Dunham (Sibton Park) 814 runs
Bowling – Simon Hunter (ODCUACO) 39 wkts
Division 4
Champions – Bexleyheath
Batting – Apurva Anand (Blackheath Wanderers City of London) 697 runs
Bowling – Grant Channon (Hythe) & Ben Higgs (Blackheath Wanderers City of London) 34 wkts
Division 5
Champions – Minster
Batting – Barry Wilson (Betteshanger Colliery Welfare) 528 runs
Bowling – John Crisp (Bromley Town) 40 wkts
Twenty-20 Cup winners:Blackheath
Bert Roebuck Award:Stanley Wells (Bexley 2) 8-30 versus Canterbury (home) 29th August
Spirit of Cricket:
Premier – Folkestone
Division 1 – Dartford
Division 2 – St Lawrence & Highland Court
Tony Levick Award:Howard Smith
Young Player of the Year:Hugh Bernard (Folkestone)
Player of the Season:Luke Blackaby (Holmesdale)
Cricketer of the Year:Chris Willetts (Blackheath)
Wicketkeeper of the Year:Ben Price (Tenterden) 33 dismissals